Výhody a nevýhody domácej kozmetiky
Výhody: je pomerne nenáročná na výrobu a viete presne, aké je zloženie výrobku.
Nevýhody: je pomerne náročná na skladovanie - môže v nej dochádzať k neočakávaným chemickým procesom, a navyše - ľahko podlieha skaze.
Kde zaobstarať ingrediencie na DIY kozmetiku?
Hoci výroba vlastnej kozmetiky môže byť veľmi zábavná a človeka jednoducho teší pocit, že robí niečo pre seba, zaobstaranie niektorých prísad nemusí byť tak jednoduché ako nákup v supermarkete. Môžete sa vydať cestou, že budete všetky prísady získavať sami - čaká vás drvenie jadier, lúpanie plodov, varenie odvarov a pod., teda nemalá investícia do vybavenia a hlavne do času stráveného prípravou.
Existuje ale aj druhý variant, kedy si jednotlivé ingrediencie kúpite v obchode. Dobrou správou je, že v dnešnej dobe už nemusíte behať do špecializovaných predajní, ale väčšinu prísad zoženiete napríklad v lekárňach.
DIY: Kokosový peeling
Kokosový peeling prekrví pokožku, jemne z nej odstráni odumreté bunky, vyčistí upchaté póry a zanechá ju hladkú. Jeho hlavná prísada, kokosový olej, má vysoký obsah vitamínov A, C a E. Tie stoja za spomalením procesu starnutia a zároveň majú bohaté antioxidačné účinky, takže peeling je veľmi účinný pri prevencii celulitídy a odstránení celulitídy už existujúcej. Kokosový olej je navyše vysoko hydratačný a regeneruje pokožku od základu.
Na výrobu kokosového peelingu budete potrebovať:
- ½ šálky kokosového oleja
- ¼ šálky trstinového cukru
- 1 polievková lyžica sušenej citrónovej kôry
Príprava: Kokosový olej najprv premiešajte, aby mal kašovitú konzistenciu. Potom pridajte cukor a nakoniec sušenú citrónovú kôru. Nezahrievajte, cukor by sa v oleji rozpustil.
Použitie: Adekvátnym množstvom masírujte jemnými krúživými pohybmi každú časť pokožky asi 30 sekúnd. Peeling sa hodí na tvár, telo, ruky i nohy. Potom opláchnite dostatočným množstvom vody, pokožku osušte a namažte hydratačným krémom.
Skladovanie: Skladujte pri bežnej izbovej teplote v pohári alebo plastovej nádobe, spotrebujte do jedného mesiaca od vyrobenia.
DIY: Maska na vlasy s arganovým olejom
Arganový olej pochádza z Maroka, kde je považovaný za národný poklad. V západnom svete je jednou z najpoužívanejších ingrediencií, ktoré sa pridáva do kozmetických produktov. A nie je sa čomu diviť, arganový olej má totiž nezanedbateľné hojivé a regeneračné vlastnosti, navyše výrazne spomaľuje proces starnutia, dodáva pokožke a vlasom potrebnú hydratáciu a výživu a vďaka vysokému obsahu vitamínu E je aj významným antioxidantom. Maska z arganového oleja sa hodí pre regeneráciu vlasov suchých, poškodených, polámaných a zároveň dodá potrebné živiny aj pokožke hlavy.
Na výrobu arganovej masky pre stredne dlhé vlasy budete potrebovať:
- 2 lyžice extra panenského olivového alebo kokosového oleja
- 1 lyžicu 100% prírodného arganového oleja
- 1 lyžicu medu
- ak túžite po úžasnej vôni, pridajte tiež pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
Príprava: Ručne alebo v mixéri (ak používate kokosový olej a med, ktoré majú hustú konzistenciu) dobre premiešajte všetky prísady. Masku na vlasy môžete aj zľahka zahriať, aby potom lepšie prenikla do pokožky hlavy a vlasových folikul. Nezahrievajte ale príliš, aby sa z nej nestratili všetky živiny.
Použitie: Ihneď masku rovnomerne naneste na všetky vlasy. Začnite pri korienkoch a hlavnú pozornosť potom venujte poškodeným končekom. Nezabudnite tiež na dôkladnú masáž vlasovej pokožky, aby ste stimulovali rast nových vlasov. Vlasy potom zviažte do drdolu a prikryte igelitovou kúpacou čiapkou, aby boli v teple a lepšie tak prijímali živiny z masky. Po 30 minútach vlasy umyte tak, ako ste zvyknutí.
Skladovanie: Masku vždy pripravujte čerstvú.
DIY: Levanduľové telové mlieko
Celej pokožke tela by sme mali venovať každodennú starostlivosť. Ideálne je premazať ju po kúpeli, kedy sú jej póry nahriate, teda otvorené a pripravené prijímať živiny. Máme pre vás návod na jednoduché telové mlieko, ktoré sa nielenže bude starať o vašu pokožku, ale zároveň upokojí vašu myseľ, pretože obsahuje esenciálny olej z levandule.
Na výrobu levanduľového telového mlieka budete potrebovať:
- 50 ml bambuckého masla
- 75 ml gélu z aloe vera
- 5 ml oleja z marhuľových jadier
- 15 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
Príprava: Na miernom ohni rozpustite bambucké maslo a primiešajte marhuľový olej. Akonáhle sa prísady spoja, z ohňa zložte. Zmes ochlaďte na izbovú teplotu a pridajte do nej aloe vera gél a levanduľový olej. Hotové mlieko potom prelejte do nádoby, v ktorej ho budete skladovať.
Skladovanie: skladujte v bežnej izbovej teplote a spotrebujte do jedného mesiaca od vyrobenia.