Ako vyzerajú osýpky a ako sa liečia
Osýpky sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie a jedna z hlavných príčin úmrtí malých detí. Hoci existuje bezpečné a účinné očkovanie, stále sa vyskytujú rozsiahle epidémie. Ochorenie spôsobuje vysoko nákazlivý vírus osýpok z čeľade Paramyxoviridae (pôvodca ružienky a príušníc). Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a priamym kontaktom so sekrétmi pacientov. Prenos z kontaminovaných predmetov je menej častý. Sliznice nosohltanu a spojiviek sú vstupnou bránou pre organizmus. Vírusom sa infikuje približne 90 % ľudí bez imunity voči osýpkam, ktorí zdieľajú s pacientom rovnaký životný priestor. Najprv napadne dýchacie cesty, z ktorých sa potom šíri do celého tela.

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Osýpky u detí
Osýpky postihujú najmä deti vo veku 4 až 5 rokov, ale môžu nimi ochorieť aj mladšie a staršie deti a dospelí. Celosvetovo sú osýpky veľmi častým ochorením a jednou z hlavných príčin úmrtí detí do 5 rokov. Ľudia sú jediným prirodzeným hostiteľom vírusu. Osýpky sa najčastejšie vyskytujú koncom zimy a na jar.
Inkubačná doba osýpok
Od nakazenia k prepuknutiu choroby ubehne 10 − 14 dní. Chorý je však infekčný už 2 − 4 dni pred výskytom vyrážky a 5 dní po jej ústupe. Väčšina chorých sa do 10 − 14 dní úplne uzdraví. Potom získava chorý celoživotnú imunitu.
Zdrojom nákazy je chorý človek, ktorý vylučuje vírusy už koncom inkubačnej doby.
Príznaky osýpok
Najprv sa choroba zvyčajne prejavuje vysokou horúčkou, ktorá trvá 4 − 7 dní. Ďalšími symptómami sú: nádcha, kašeľ, zápal očí, vyrážka (zvyčajne na tvári a krku). Väčšinou po 4 dňoch sa objaví typická kožná vyrážka vo forme malých škvŕn, ktoré postupne tmavnú. Vyrážka sa spočiatku objavuje za ušami, potom na tvári a krku a šíri sa smerom nadol na trup a končatiny. Rovnakým smerom potom aj postupne ustupuje. Spozná sa podľa typickej farby, ktorá je červená až červenohnedá. Vyrážka zvyčajne pretrváva 5 dní.

Komplikácie osýpok
V niektorých prípadoch môžu mať osýpky nebezpečné komplikácie. Tie sú častejšie u detí do 5 rokov a u dospelých starších ako 30 rokov. K najčastejším patrí zápal stredného ucha alebo prínosových dutín či zápal pľúc. Najzávažnejším prejavom je encefalitída, sklerozujúca panencefalitída, oslepnutie, vážne hnačkové ochorenia, infekcie v uchu či v dýchacom ústrojenstve.
Diagnóza osýpok
Základom diagnózy je lekárske vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie. Zisťuje sa výskyt protilátok IgG a IgM v krvi. Lekár diagnostikuje osýpky na základe symptómov choroby, ktoré by sa mali vyskytovať zároveň, sú nimi kašeľ, katar alebo zápal spojiviek. Ďalším príznakom sú drobné bodkovité belavé fliačky v ústach, tzv. Koplikove škvrny. Väčšinou sa objavujú dva dni pred vypuknutím samotnej vyrážky.
Liečba
Neexistuje žiadna špecifická liečba. Cieľom je zabránenie komplikáciám. Základom je podpora imunity, dostatočný pitný režim, pokoj na lôžku, podávanie liekov proti horúčke, dostatok vitamínov, predovšetkým vitamínu A. Kvôli citlivosti na svetlo pri zápale spojiviek je lepšie, aby bol chorý v pološere. Uľaviť môžu aj tampóny namočené do studenej vody a položené na zatvorené viečka.
Prevencia osýpok
Najúčinnejším spôsobom prevencie osýpok je očkovanie. Očkovanie je najlepšou formou ochrany – znižuje počet chorých i úmrtí aj potom, čo sa choroba začne šíriť. Ťažkosť spočíva v tom, že počet imúnnych osôb musí byť aspoň 95 %, ak sa má zabrániť novým epidémiám.
Očkovanie proti osýpkam na Slovensku
Povinné očkovanie hradené z verejného zdravotného poistenia
- 1. dávka: najskôr od prvého dňa 13. mesiaca do dovŕšenia 18. mesiaca veku dieťaťa
- 2. dávka: od dovŕšenia 5. do dovŕšenia 6. roku veku dieťaťa
Zvláštne očkovanie proti osýpkam:
Jedna dávka očkovacej látky sa aplikuje u fyzických osôb novo prijímaných do pracovného alebo služobného pomeru na pracovisku infekčnom alebo dermatovenerologickom, a to okrem osôb s pozitívnym titrom IgG protilátok proti vírusu osýpok a osôb s preukázateľne prežitým ochorením osýpkami. Spôsob podania je pod kožu (subkutánne) alebo do svalu (intramuskulárne).
Vakcínu tvoria oslabené osýpkový vírusy. V SR sa najčastejšie očkuje trivalentnej vakcínou proti osýpkam, rubeole a mumpsu.
Registrované očkovacie látky na Slovensku:
- Priorix − živá oslabená kombinovaná vakcína (osýpky, mumps, rubeola), GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgicko
- M-M-RVAXPRO − živá oslabená kombinovaná vakcína (osýpky, mumps, rubeola), MSD VACCINS, Francúzsko
- Priorix – Tetra − živá oslabená kombinovaná vakcína (osýpky, mumps, rubeola, ovčie kiahne), GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Belgicko – alternatívna vakcína nehradená z verejného zdravotného poistenia

Výskyt osýpok na Slovensku
Aktuálne informácie o výskyte osýpok na území Slovenskej republiky nájdete na webe Úradu verejného zdravotníctva .
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Mgr. Pavla Horáková
a akčných ponukách na MojaLekáreň.sk vždy včas!
Napíšte nám!