Novinky ministerstva zdravotníctva
Vždy aktuálne informácie o platných nariadeniach nájdete priamo na stránkach MZ SR.
Ako si vybrať správny respirátor
Pre ochranu pred koronavírusom odporúčame využívať respirátory triedy FFP2 a FFP3.
- FFP2 respirátor (s účinnosťou min. 94 %) − ide o strednú triedu respirátora, ktorý chráni pred pevnými a kvapalnými škodlivými prachmi, aerosólmi a dymom a filtruje min. 94 % aerosólov do veľkosti 0,6 mikrometrov (mikrometra) − zachytí tak nielen baktérie a vírusy (vr. SARS-CoV-2), ale napríklad aj pľúcny mor či tuberkulózu.
- FFP 3 respirátor (s účinnosťou 99 %) − ide o najvyššiu triedu respirátora, ktorý dokáže filtrovať min. 99 % aerosólov až do veľkosti 0,6 μm (mikrometra) − zachytí tak spoľahlivo vírusové ochorenia vr. vírusu SARS-CoV-2, ale aj azbestové častice či ďalšie toxické látky poškodzujúce ľudské zdravie.
Respirátor s výdychovým ventilom chráni iba vás!
Vydychovaný vzduch prechádza v tomto prípade cez výdychový ventil, ale nie pred výdychový filter. Ak je teda nositeľ tohto druhu respirátora nakazený vírusom SARS-CoV-2, vydychuje ho aj tak do okolia. Odporúčame teda voliť radšej respirátory bez výdychového ventilu prípadne, ak nemáte inú možnosť, prekryť výdychový ventil rúškom − najlepšie z nanovlákna.
Čo si všímať pri výbere respirátora
Ak chcete vybrať skutočne kvalitný respirátor, mal by vyhovovať platným normám, mal by pochádzať od overeného predajcu a balenie by malo vždy obsahovať návod na použitie alebo bezpečnostné pokyny v jazyku krajiny, v ktorej sa predáva.
- Respirátor musí niesť čitateľné označenie jeho triedy + názov normy a rok jej vydania vr. informácie o roku vydania normy, ktoré zodpovedá typu masky (napr. EN 149) a triedy účinnosti (FFP1, FFP2, FFP3).
- Respirátor musí tiež niesť označenie CE s číslom − toto číslo označuje subjekt, ktorý je zodpovedný za sledovanie kvality výroby daného respirátora
- Respirátory kupujte v overenom eshope (tie rizikové môžete nájsť napr. na stránkach SOI) alebo u overeného predajcu − všímajte si jeho históriu a zákaznícke recenzie
- Vždy sa zaujímajte o návod na použitie, ktorý má byť podľa platnej legislatívy v jazyku krajiny, v ktorej sa respirátor predáva. Niekedy je tento návod priložený vo vnútri balenia, niekedy býva vytlačený priamo na obale produktu.
Ako správne nosiť respirátor
V balení každého respirátora by ste mali nájsť návod, ako si ho správne nasadiť a prípadne aj bezpečnostné inštrukcie (napr. ako dlho vám vydrží).
Voľte správnu veľkosť respirátora − nesmie vám byť ani príliš tesný, ani príliš voľný. Pred použitím respirátor skontrolujte, či nie je poškodený − v tom prípade ho ihneď vymeňte za nový!
Návod, ako si nasadiť respirátor:
- pred použitím si dôkladne umyte ruky,
- vyberte respirátor z obalu, roztvorte ho
- priložte vydutú časť k tvári,
- zafixujte respirátor elastickými popruhmi za uši tak, aby vám zakrýval ústa, nos a časť brady,
- vytvarujte prstami kovovú sponu v hornej časti respirátora tak, aby kopírovala tvar vášho nosa
- pred použitím otestujte dlaňami, či respirátor správne tesní
Obzvlášť dobrý pozor musíte potom dávať pri skladaní respirátora.
Ako si správne zložiť respirátor:
- pred zložením respirátora si umyte ruky
- chyťte elastický popruh, ktorý máte za uchom a zložte respirátor
- držte respirátor iba za elastický popruh − samotného respirátora sa nedotýkajte!
- uložte respirátor do pripraveného obalu, zabezpečte ho a vyhoďte
- opäť si dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky
Starostlivosť o respirátor
Každé balenie respirátora by malo obsahovať bezpečnostné upozornenie, po akom čase ho musíte vymeniť a ako s ním zaobchádzať po použití. Respirátor FFP2 a FFP3 má maximálnu účinnosť 8 hodín (t. j. jednu smenu) − neznamená to však, že je po celý čas 100 % účinný. Záleží totiž nielen na čase používania, ale aj na prostredí, v ktorom ho nosíte a tiež na tom, ako sa o neho staráte.
Respirátor je teda určený na jedno použitie − ak ho dezinfikujete alkoholom, umyjete vodou alebo saponátom, tak tým podstatne znížite jeho funkčnosť a môžete ho nenávratne poškodiť.
Sterilizácia respirátora
Na jar 2020, kedy bolo respirátorov nedostatok, prišli pracovníci katedry jadrovej chémie Fakulty jadrovej a fyzikálno inžinierskej ČVUT v Prahe s tvrdením, že v prípade núdze je možné respirátor sterilizovať, aby mohol byť použitý opakovane. Táto sterilizácia však znižuje účinnosť respirátora v priebehu času.
Podľa ČVUT je možné vykonať v núdzovom prípade sterilizáciu takto:
- teplom − horúcou parou alebo v mikrovlnnej rúre,
- UV žiarením − UV lampou (horské slnko),
- dezinfekčným prostriedkom,
- pasterizáciou − suchý ohrev pri teplote 60 − 70 °C,
- ozónom.
Ako sterilizovať respirátor nájdete priamo na stránke ČVUT.
Stačí 7 respirátorov
S ďalším spôsobom, ako zaobchádzať s respirátormi prišiel nedávno v rozhovore pre Seznam.cz, expert z Ústavu chemických procesov Akadémie vied, Ing. Vladimír Ždímal, Dr. CSc. Ten v ňom tvrdí, že si stačí zaobstarať iba 7 respirátorov − na každý deň v týždni máte teda iný respirátor. Po uplynutí týždňa, kedy je respirátor umiestnený na vzduchu vyschne, vírus v ňom už nie je aktívny a dá sa použiť znovu.
Sterilizácia respirátora v teplovzdušnej rúre
Ďalším tipom je potom sterilizácia respirátora horúcim vzduchom – t. j. zahriať ho v teplovzdušnej rúre na 80 °C počas 60 minút. Určite buďte ale pri vkladaní obozretní − respirátory majú rôzne konštrukcie a musíte teda dať veľký pozor a byť pri ohreve prítomní. Presný návod, ako postupovať nájdete v materiáli iniciatívy odborníkov Sneh.
Zdroj: BOZP - Filtrační třídy FFP respirátorů
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.