Šalvia v kuchyni ako korenie
Dnes sa u nás šalvia lekárska pri príprave pokrmov používa skôr zriedkavo. Ako korenie je možné použiť čerstvé i sušené rozdrvené listy. Hodí sa k mäsu, zverine, rybám, omáčkam, syrom, na prípravu bylinkového masla či paštét. K okoreneniu bylinkového masla je vhodné použiť šalviu v zmesi s bazalkou alebo rozmarínom.
Pestovanie a zber
Šalvia lekárska pochádza z oblasti Stredomoria ale bežne sa pestuje aj u nás. Ide o nízky poloker so striebristo sivými vajcovitými lístkami. Môžeme ju pestovať aj v nádobách. Zbierajú sa lístky šalvie alebo vňať z vrcholovej časti rastlinky, a to za slnečných dní tesne pred rozkvetom, kedy má rastlinka najviac obsahových látok (éterických olejov). Sušenie by malo prebiehať pri teplote okolo 30° C.
Účinky šalvie
Meno Salvia officinalis pochádza z latinského slova salvare, čo znamená liečiť. Predtým bola táto bylinka považovaná za mocný všeliek.
Látky obsiahnuté v šalvii lekárskej podporujú zdravé fungovanie dýchacích ciest, prirodzenú obranyschopnosť aj trávenie. Je pre nás pomocníkom z bylinnej špajze pri rôznych respiračných ochoreniach. Šalvia zmierňuje nadmerné potenie a vnútorne sa používa k harmonizácii hormonálnej rovnováhy u žien v prechode a v období pred menštruáciou. Lokálne je využívaná šalvia vo forme obkladov na koži alebo pri kloktaní. Podporuje hojivé procesy kože, slizníc a ich obranyschopnosť.
Šalviu nájdete aj v mnohých bylinných čajových zmesiach, ktoré nájdete tu pod názvom Lekárnikov čaj. Čajové zmesi so šalviou zahŕňajú tieto čaje:
- Lekárnikov čaj na ústnu dutinu a hrdlo
- Lekárnikov čaj na rovnováhu kožnej bariéry
- Lekárnikov čaj pri menopauze
Odvar, extrakt alebo nálev zo šalvie
Šalviu pre jej liečebné účinky môžeme využívať vo forme odvaru (listy zaliate vriacou vodou) alebo liehového extraktu. Extrakt zo šalvie sa pre jej protipotivé a dezodoračné účinky využíva v rade prírodných dezodorantov. Výťažok zo šalvie nájdete aj v mnohých prírodných šampónoch na vlasy, vlasových sérach alebo maskách. Šalvia má pozitívny vplyv na zdravie pokožky hlavy, jej prekrvenie, a tým znižuje predčasné vypadávanie vlasov.
Na čo si dať pozor
Šalvia obsahuje v malom množstve látku tujón, ktorá je vo vyššom množstve riziková a môže poškodzovať pečeň. Avšak jeho množstvo v rastlinke je natoľko malé, že k akútnemu poškodeniu prakticky nemôže dôjsť. Preventívne je vhodné šalviu používať len po určitý čas. Pri použití 3 − 6 šálok šalvie za deň toto poškodenie ale nehrozí. Vďaka obsahu tujónu by teoreticky šalvia mohla vyvolať u citlivých ľudí kŕče, preto sa neodporúča napríklad epileptikom. Šalvia nie je vhodná ani pre tehotné, dojčiace ženy a malé deti. Čaj zo šalvie popíjaný večer môže nadmerne stimulovať pred spaním.
Použitie šalvie
- Odvar na kloktanie − 1 lyžica šalvie sa zaleje 250 ml vriacej vody a nechá 10 minút vylúhovať. Po scedení sa kloktá vlažným odvarom 3 x denne. Na kloktanie môžeme využiť už vopred pripravený šalviový extrakt, ktorý zriedime podľa odporúčania výrobcu.
- Šalviový čaj − 1 čajová lyžička sa zaleje 250 ml vriacej vody a nechá sa 10 minút vylúhovať. Po scedení sa pijú 1 − 3 šálky za deň.
- Šalviové cukríky alebo pastilky sa cmúľajú pri bolesti hrdla − opäť podľa návodu od výrobcu.
Šalvia v aromaterapii
V aromaterapii sa využíva hlavne éterický olej získavaný zo šalvie muškátovej, ktorá má podobné účinky a použitie ako šalvia lekárska.