Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom.
1. Masti na plesne
Naozaj spoľahlivé lokálne masti na plesne obsahujú antimykotiká, ako je bifonazol, vďaka ktorým vás zbaví infekcií spôsobených plesňou, kvasinkami i inými hubami. Ďalšou dôležitou látkou potom býva močovina, ktorá má za úlohu zmäkčiť necht, aby liečivé zložky mohli ľahko preniknúť do postihnutého miesta. Nám sa najlepšie osvedčil Canespor.
Postup: nechty je nutné na niekoľko minút najprv namočiť do horúcej vody, osušiť, škrabkou odstrániť vrchnú časť nechtu, naniesť krém a následne postihnutý necht na 24 hodín zalepiť. Celková liečba zvyčajne zaberie 1 − 2 týždne.
Pythium oligandrum − múdra huba
Pythie má oproti bežnej antimykotickej liečbe rad výhod − plesne alebo kvasinky si proti nej nevytvárajú odolnosť, a tak ju môžete použiť opakovane. Použitie huby so sebou nenesie žiadne obmedzenia ani riziká.
2. Pythie − múdra huba
Preverená a obľúbená u zákazníkov je v boji proti plesniam tzv. múdra huba, čiže pythie. Okrem samotnej liečby sa produkty z tejto huby hodia aj na prevenciu vzniku nových plesní.
Postup: vatový tampón namočený v roztoku z Pythie priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť cez noc. Rovnaký proces zopakujte druhý deň a následne potom za 2 − 4 týždne.
3. Tea tree olej
Z výzkumu (1) brazílskych lekárov vyplýva, že čistý tea tree olej je vďaka svojim antimykotickým a antiseptickým schopnostiam vysoko účinný proti plesniam na nechtoch.
Postup: postihnutý necht natierajte 2x denne čajovníkovým olejom.
4. Oregánový olej
Olej z oregána čiže pamajoránu obsahuje thymol, ktorý má podľa výskumu (2) z roku 2016 výnimočné antimykotické vlastnosti.
Postup: natierajte postihnutý necht oregánovým olejom dvakrát denne. Pre zvýšenie účinku, môžete čajovníkový a oregánový olej kombinovať − pozor ale na prípadnú alergickú reakciu, v oboch prípadoch sa jedná o veľmi silné prípravky.
5. Ozonizované oleje
Prípravky s obsahom ozonizovaného olivového alebo slnečnicového oleja dokážu podľa odborných výskumov (3) spoľahlivo zneškodniť organizmy, ako sú plesne, kvasinky a baktérie.
Postup: 2x denne vmasírujte olej do postihnutého nechtového lôžka.
6. Cesnak
O antibakteriálnych a antimykotických vlastnostiach cesnaku vedeli už naše babičky a súčasné výskumy (4) ich znalosti len potvrdzujú.
Postup: plátok cesnaku priložte na postihnutý necht, prikryte a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Postup opakujte 2x denne.
7. Zmeňte svoj jedálniček
Súvislosť medzi stravovaním a celkovým zdravím s plne funkčným imunitným systémom podlieha priamej úmernosti: čím zdravšie sa stravujeme, tým lepšie náš organizmus funguje.
Zakomponujte preto do svojho jedálnička:
- probiotické jogurty − pre podporu imunitného systému, aby bol schopný odolávať atakom plesní a iných infekcií
- dostatočné množstvo bielkovín − lebo priamo podporujú rast nechtov
- železo a vitamín D − proti lámavosti nechtov
- esenciálne mastné kyseliny − pre pevnosť a rast nechtov
- vápnik − pre lepšiu kvalitu nechtov
8. Vytrvajte
Musíte počítať s tým, že liečba plesne nechtov je dlhodobá (väčšinou 6 − 12 mesiacov). Čím viac je necht postihnutý, tým trvá dlhšie. V liečbe vytrvajte až do tej doby, než vyrastie nový necht úplne bez kazu. Natierajte aj kožu medzi prstami a celú plôšku chodidiel. Pleseň sa väčšinou nachádza aj na koži a opätovne sa prenáša. V prípade zhrubnutých nechtov, je možné nechty obrusovať pre lepší prienik účinnej zložky prípravku.
9. Dodržujte zvýšené hygienické opatrenia
Udržujte nohy čisté a suché. Na brúsenie je vhodné používať jednorazové pilníky. Všetky nástroje, ktorými sa staráte o kožu a nechty, po každom použití vydezinfikujte. Dodržiavanie ďalších zásad pomôže zabrániť roznosu infekcie. Počas liečby denne:
- dezinfikujte topánky
- meňte ponožky či pančuchy
- meňte uteráky
- a tiež nechoďte nikde naboso
10. Navštívte lekára
Ak žiadny z uvedených procesov nezaberá alebo váš necht vykazuje známky výrazného poškodenia, je lepšie ihneď navštíviť kožného lekára. Ten môže na základe diagnózy predpísať silnejšie lokálne lieky alebo ich skombinovať s celkovou liečbou, kedy zvyčajne dochádza na perorálne podávanie antimykotík.
Prevencia vzniku plesne na nechtoch
- Všade, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí naboso alebo tam, kde viete, že žije chorý, noste vlastné prezuvky, používajte vlastné podložky na prezliekanie a pravidelne ich dezinfikujte.
- Ak navštevujete pedikúru, tak je vhodné si overiť, že všetky nástroje, ktoré sa tu používajú, sú dostatočne dezinfikované.
- Uprednostnite bavlnené ponožky pred silónovými.
- Neskúšajte cudzie topánky naboso.
- Topánky je odporúčané dezinfikovať 2x týždenne sprejom.
- Sprej je potom vhodný aj na dezinfekciu ponožiek, ak ich nie je možné vyvariť.
- Nezdieľajte uteráky, topánky a bielizeň s inou osobou.
- Užívajte niektorý z prípravkov na posilnenie imunity.
Zdroj:
(1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23392821
(2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27211664
(3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3768949/
(4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629014/