PharmDr. Kamila Horníčková
Vaše zdravie je našou najvyššou prioritou. Počúvame vás a rešpektujeme vaše želania týkajúce sa starostlivosti o vaše zdravie. Či už potrebujete pomôcť s výberom správneho lieku, výživového doplnku alebo vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s konvenčnými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinkovou terapiou, Bachovými esenciami alebo homeopatiou.
Pavla Horáková
Online sme každý
pracovný deň v 10-14 h
Infekcia sa na začiatku prejavuje ako svrbenie, pálenie a bolesť na sliznici, v oblasti konečníka, penisu a vnútorných stranách stehien. O niekoľko hodín sa objavujú bolestivé pľuzgieriky a vriedky. U žien je priebeh genitálneho oparu často vážnejší, než u mužov. U žien sa môže vyskytnúť aj sekundárna kvasinková alebo bakteriálna infekcia genitálií. Liečba by mala vždy spadať do rúk lekára.
Prvé známky tohto ochorenia sa obvykle začínajú objavovať medzi 15. a 25. rokom života alebo v období medzi 40. a 50. rokom. Môžu sa prejavovať ako šupiny, pľuzgiere alebo červené, zápalom postihnuté miesta na koži. Niekedy toto ochorenie prebieha akútne a po liečbe príznaky odznejú. Bohužiaľ však častejšie prejde do chronickej formy, kedy sa obdobia s príznakmi striedajú s obdobiami upokojenia. O kožu sa treba denne starať s vhodnými prípravkami.
Sprchovanie pri pásovom opare nevadí. Kožu sa odporúča opláchnuť čistou vlažnou vodou, jemne ju osušiť a nechať dýchať, poprípade natrieť hojivým krémom s obsahom zinku či tekutým púdrom, ktorý zmierňuje svrbenie.
Dĺžka liečby záleží na stave nechtov, ako veľmi je pleseň pokročilá. Je potrebné počítať s tým, že kým necht odrastie a začne rásť nový (bez plesne) môže to trvať niekoľko mesiacov až rok.
Zatiaľ čo u bábätiek zmizne seborea sama obvykle do niekoľkých mesiacov, u dospievajúcich alebo dospelých môže byť potrebná liečba. Zároveň je možné, že sa seborea objaví v priebehu života znova. Na seboreu je vhodné používať kozmetiku určenú špeciálne na túto problematiku kože, predovšetkým šampón a pleťové krémy.
Nielen pre deti od 1. roku je vhodná dezinfekcia v spreji bez štiepania, bez zápachu, bez farby a bez jódu Dettol alebo Neocide. Ranu umyte vodou a aplikujte 1 streknutie, ktoré necháte pôsobiť 5 minút, potom prebytočnú tekutinu zotrite a ranu zalepte. Mydlo môže rušiť účinok prípravku, preto ho nepoužívajte na umytie rany. Ďalším prípravkom, ktorý neštípe, je hnedý jódový roztok Betadine – na rany sa používa riedený vodou 1:10, nie je ale vhodný pri precitlivenosti na jód.
Pri vážnych formách tohto ochorenia môže dôjsť k úmrtiu už v skorom dojčenskom veku, a to kvôli celkovej sepse či vyčerpaniu organizmu. Presné prognózy dožitia neexistujú, každý pacient a jeho ochorenie je veľmi individuálne.
Plánujete letné výlety a dovolenky a jediné, čo vám ešte chýba, sú nové turistické topánky? Tešíte sa, ako si ich obujete a nohy sa potešia? Ak si ale nové topánky doma nerozchodíte, ale obujete ich až na výlet, po pár hodinách zistíte, že topánky nepríjemne derú a tlačia. V mieste dlhodobejšieho tlaku či odierania vznikne pľuzgier. V lepšom prípade nebolí a pri pohybe nijako neobmedzuje. V tom horšom je však každý krok utrpením. Ako sa vyhnúť pľuzgierom a ako ich ošetriť v prípade vzniku? Ak si zaobstaráte nové topánky, predtým, než vyrazíte na dlhšiu prechádzku alebo dovolenku, je dobré…
Keloidné jazvy sú nepravidelného vystúpeného a oblého tvaru a často presahujú hranice pôvodnej rany. Tvorba keloidných jaziev je čiastočne podmienená geneticky, ale zároveň sa im dá predchádzať správnou starostlivosťou o jazvu. Často sa tvoria po akné, alebo ovčích kiahňach, po rezných ranách, operáciách apod. Ďalším typom jazvy je hypertrofická. Veľmi sa podobá jazve keloidnej, ale na rozdiel od nej, nezasahuje do väčšej plochy, než bola pôvodná rana, dvíha sa iba nad povrch kože.
Pásový opar je vysoko infekčné vírusové ochorenie. Je potrebné k nemu pristupovať s obozretnosťou. Pupienky sú naplnené infekčnou tekutinou, koža v okolí je bolestivá, svrbí a bolesť môže vystreľovať aj do priľahlých oblastí. Pásový opar sa odporúča natierať zinkovou masťou, či tekutým púdrom. Keď začnú pľuzgieriky vysychať, je vhodné postihnuté miesto premazávať hojivými masťami, ktoré pomôžu s regeneráciou kože. Zároveň je dôležité udržovať hygienu kože. Neodporúčajú sa kúpele, ale iba sprchovanie a kožu potom opatrne vysušiť. Neliečený pásový opar so sebou nesie vysoké riziká komplikácií –…
E-knihy, které reagujú na často diskutovaná témy.
Zobraziť e-knihy
Najskôr sa musíte prihlásiť.
Pre zaslanie nového hesla je nutné zadať e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri svojej registrácii. Na tento e-mail vám pošleme odkaz, pomocou ktorého si budete môcť zadať nové heslo.