Paracetamol, liečivo obsiahnuté v lieku, pôsobí proti bolesti a znižuje zvýšenú telesnú teplotu. Čapíky sú vhodné najmä pre pacientov s tráviacimi ťažkosťami a pre pacientov, ktorí užívajú viac liekov súbežne.
Liek je určený pre dospelých, dospievajúcich a deti staršie ako 9 rokov (alebo s telesnou hmotnosťou vyššou ako 33 kg) pri bolestiach rôzneho pôvodu, napríklad pri bolestiach hlavy, zubov, pohybového ústrojenstva nezápalového pôvodu, pri bakteriálnych a vírusových ochoreniach (chrípka), na zníženie zvýšenej telesnej teploty a pri bolestivej menštruácii.
Lieková forma
Suspenzné čapíky bielej až slabo žltkastej farby, torpédovitého tvaru.
Liečivá látka
Jeden čapík obsahuje paracetamol 500 mg.
Ďalšie zložky sú čapíkový základ W 35 a čapíkový základ H 15.
Odporúčané použitie
Prípravok je určený pre dospelých, dospievajúcich a deti od 9 rokov s telesnou hmotnosťou nad 33 kg.
Pred použitím uvoľníte čapík roztrhnutím nastrihnutej fólie nad špičkou čapíka. Čapík vyberte z obalu a jemne zaveďte do konečníka.
Dospelí a dospievajúci (starší 15 rokov)
1–2 čapíky prípravku podľa potreby niekoľkokrát denne v časových odstupoch najmenej 4 hodiny.
Maximálná denná dávka je 8 čapíkov.
Najnižšia jednotlivá dávka sú 2 čapíky (túto dávku by nemali užívať pacienti s telesnou hmotnosťou nižšou ako 50 kg).
Pri dlhodobej liečbe (nad 10 dní) neprekračujte dennú dávku 5 čapíkov.
Dospievajúci vo veku od 12 do 15 rokov
1 čapík podľa potreby niekoľkokrát denne v časových odstupoch najmenej 6 hodín.
Interval je možné skrátiť v prípade potreby na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená maximálna denná dávka 6 čapíkov.
Deti vo veku od 9 do 12 rokov
1 čapík podľa potreby niekoľkokrát denne v časových odstupoch najmenej 6 hodín.
Interval je možné skrátiť v prípade potreby na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená maximálna denná dávka 4 čapíky.
Dôležité upozornenie
- Liečbu môžete ukončiť hneď ako ustúpi horúčka alebo bolesť. Pokiaľ do 3 dní ťažkosti (horúčka, bolesť) neustúpia alebo naopak sa zhoršia, prípadne sa vyskytnú nezvyčajné reakcie, poraďte sa o ďalšom používaní lieku s lekárom.
- Bez súhlasu lekára nepoužívajte liek dlhšie ako 1 týždeň.
- Počas liečby nepite alkoholické nápoje, pretože riziko poškodenia pečene sa môže zvýšiť.
- Ak ste tehotná alebo dojčíte, myslíte si, že môžete byť tehotná, alebo plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr, ako začnete liek užívať.
Balenie obsahuje
5 čapíkov
Pozorne si prečítajte písomnú informáciu, ktorá je súčasťou každého balenia.