MojaLekáreň.sk

Kvalita nočného spánku je základom pevného zdravia

Zlý spánok a neustály pocit únavy vedie k poklesu nálady i výkonnosti a začne stagnovať aj imunitný systém. Poradíme vám, ako sa dostať von zo začarovaného kruhu.

Kvalita nočného spánku je základom pevného zdravia
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má iba vzdelávací charakter a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Na dĺžke záleží

Strážte si dĺžku nočného spánku. Ideálne by ste mali ísť do postele do 22. hodiny a potom spať asi 8 hodín. Ak pracujete na zmeny alebo pracujete v noci, musíte si na spánok rezervovať čas po príchode domov.

Čo robiť, ak nemôžete zaspať

  • Upokojte svoje myšlienky
  • Pripravte sa postupne na večerné aktivity 
  • Nastavte si pravidelnosť spánku
  • Obmedzte rušivé vplyvy (počítače, sledovanie televízie, sociálne siete)
  • Nalaďte sa na prirodzené dianie v prírode
  • Rešpektujte svetelnosť dňa a noci 

Biele a modré svetlo

Snažte sa obmedziť v noci prítomnosť bieleho svetla (pouličné osvetlenie, domáce lampy) a vypnite mobilné telefóny, počítače a televíziu najmenej 3 hodiny pred spaním. Tie totiž produkujú tzv. "modré svetlo", ktoré nám bráni v spánku.

Budíte sa po polnoci? Môže byť za tým pečeň 

Ak sa často budíme medzi 1 až 3 hodinou ráno, podľa orgánových hodín nás zobúdza zvýšená aktivita našej pečene. Pečeň v tomto čase funguje na plné obrátky a ak má veľa práce, môže nás jej činnosť pravidelne prebudiť. Podporte ich správnou stravou na báze horkej chuti, ako sú šaláty, čakanka, rukola, artičoky a z bylín, napríklad čakanka, pestrec mariánsky alebo repík. Pečeň sa nám potom odvďačí a nechá nás v pokoji a nerušene spať celú noc.

Káva, čaj a energetické nápoje

Ak sme cez deň unavení a stále prehlbujeme svoju únavu kofeínovými alebo energetickými nápojmi, nakoniec sa ocitneme v "spánkovej pasci". Káva ani iné stimulujúce nápoje nedovolia nášmu telu odpočívať a dočerpať sily, po ktorých márne volá. Len naše vnímanie otupuje a posúva nás ďalej do energetického dlhu. Ak si nedokážete predstaviť svoj deň bez týchto energetických stimulov, je načase vnímať skutočné potreby svojho tela.

Skúste to bez kofeínu

Vyskúšajte si aspoň na niekoľko dní dopriať čistiace dni bez kofeínu. Možno budete po prvých dňoch podráždení a ospalí, ale stojí to za pokus! Dajte telu to, čo potrebuje, dobre sa vyspite a o pár dní budete plní svojej novej energie a sily.

Desatoro pre zdravý organizmus

  1. Doprajte si pravidelnú dennú aktivitu, či už doma alebo vonku.
  2. Pohybujte sa, chodte pešo všade, kde je to možné. Najlepší je pohyb v prírode.
  3. Zdravý pestrý jedálniček je základom. Stavte na huby, vložte do stravy čerstvé byliny a jedzte dostatok ovocia a zeleniny − aj obyčajná kyslá kapusta robí divy. :-)
  4. Nezabúdajte na pitný režim − základom by mal byť dostatok čistej vody.
  5. Udržiavajte si aktívnu hlavu. Luštite krížovky alebo sudoku. Čítajte a neustále trénujte svoju pamäť − napríklad pomocou vedomostných súťaží alebo výživových doplnkov.
  6. Stretávajte sa s priateľmi. Utužovanie vzťahu a socializácia sú dobré pre rozvoj našej osobnosti, pre pocity spokojnosti, prepojenia a vlastnej hodnoty.
  7. Myslite na seba a venujte sa koníčkom. Podporte svoje záľuby alebo vyskúšajte niečo nové. Môžete pestovať byliny a spájať dobré s užitočným :-)
  8. Nastavte si pravidelnosť v denných intervaloch. Dodržiavajte pravidelné časy vstávania a ľahnutia. Denná rutina je základom pre správne fungovanie nášho organizmu.
  9. Vyhýbajte sa riešeniu „životných“ problémov pred spaním. Pred spaním si urobte najmenej hodinu pokoja a čas pre seba. Môžete vyskúšať napríklad meditáciu.
  10. Uľahnite vždy v dobrom rozpoložení. Ak je to ťažké, venujte sa pred spaním čítaniu humornej knihy alebo pred spaním rozmýšľajte o svojom minulom dni a hľadajte v spomienkach chvíle radosti, lásky a pocitov, ktoré vás robia šťastnými. Spočiatku to nemusí byť ľahké, ale čokoľvek je negatívne, úloha je jasná − orientovať sa len na to pekné a premýšľať o tom, pestovať to a preniesť to do snov.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Prečítajte si tiež

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina so stonkou pokrytou jemnými chĺpkami a vajcovitými listami s jasne bielymi škvrnami - odtiaľ pochádza jej názov - pľúcnik. Táto bylina…

viac

Podľa vyhlášky o cestnej premávke musí byť pes pri jazde v aute zabezpečený tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb alebo zvierat a bezpečnosť cestnej premávky. Nie je však…

viac

Glutatión (GSH) je jedným z najsilnejších a najúčinnejších antioxidantov, ktorý viaže voľné radikály a chráni tak organizmus pred oxidačným stresom. Nachádza sa v každej bunke nášho tela. Telo si ho…

viac

Kvasená alebo fermentovaná zelenina (pickles) obsahuje miliardy prospešných baktérií a veľké množstvo vitamínu C. Okrem toho má vysoký obsah vlákniny. Slúži preto ako podpora trávenia a posilnenie…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.