MojaLekáreň.sk

Vianočné hodovanie je záťažou aj pre psie črevá. Odpoveďou na problém sú probiotiká

Viac ako 40% medziročný nárast predajov doplnkov stravy na trávenie pre psov na MojaLekáreň.sk môže byť varovaním pre chovateľov, aby počas vianočných a novoročných sviatkov venovali tráveniu svojich štvornohých priateľov viac pozornosti. Zvlášť, ak majú sklon prilepšovať im sviatočnou stravou. "Ako prvá pomoc môžu fungovať probiotiká," konštatuje MVDr. Leoš Železný z online poradne prvej a najväčšej lekárne na slovenskom internete, MojaLekáreň.sk. Zároveň ale upozorňuje na kontraindikácie pri niektorých závažných psích ochoreniach.

Zdielať

Vianoce môžu byť hrozbou pre psí tráviaci systém

Na zvieratá často prenášame naše zvyklosti, pocity, nálady. Vianočné sviatky tak môžu ohroziť nielen naše trávenie, ale aj to zvieracie. Štvornohým maznáčikom doprajeme v tieto dni viac pamlskov, ako sú zvyknutí. V horšom prípade ľudskú stravu. Tým pomôžeme zlým baktériám k premnoženiu sa v čreve nášho psa. “Kvalitné pamlsky by mali tvoriť 10 - 15% dennej kŕmnej dávky psa,” upozorňuje veterinár online poradne MojaLekáreň.sk, MVDr. Leoš Železný. Probiotiká môžu pomôcť stabilizovať vnútorné prostredie v črevách a urýchliť návrat k normálu. “Tým, že do prostredia kde sú premnožené zlé baktérie, dodáme prostredníctvom probiotík kultúrne baktérie dôjde k tomu, že zabraňujeme ich usadeniu v čreve. Škodliviny odchádzajú s trusom. Podporujeme zdravie tráviaceho traktu psa a prostredníctvom dobrého trávenia aj zdravie celého organizmu,” vysvetľuje veterinár. Ako u človeka, tak i u zvierat spĺňajú probiotiká veľmi dôležitú úlohu aj po liečbe antibiotikami. Pri liečbe antibiotikami dochádza podľa Železného k výraznému poškodeniu mikrobiómu v črevách a k návratu do pôvodných hodnôt dochádza niekedy až po šiestich mesiacoch. Preto je vhodné vždy po antibiotickej liečbe podať probiotiká, ktoré urýchlia proces normálneho trávenia v čreve.

Účinok probiotík podporia prebiotiká

Probiotiká majú ale podľa Leoše Železného nevýhodu, že sa síce dostanú do čreva, ale veľmi dlho tam nevydržia: “odchádzajú s trusom a musíme ich aj domácim miláčikom pravidelne dopĺňať. Do niektorých preparátov s probiotikami výrobcovia pridávajú aj prebiotiká, najčastejšie fruktooligosacharidy (FOS), čo je ľahko stráviteľná vláknina, ktorá v črevách pôsobí, ako určitá podpora pre probiotiká. Je účinnejšie používať prípravky, ktoré obsahujú viac kmeňov kultúrnych baktérií. V zložení by mal zákazník hľadať informáciu, že produkt obsahuje aj FOS, teda kombináciu probiotík a prebiotík,” vysvetľuje veterinár. V širokom portfóliu produktov s probiotikami a prebiotikami pre domácich miláčikov na MojaLekáreň.sk, si chovateľ môže vybrať čo jeho psovi viac vyhovuje: žuvacie tablety, prášok, pastu, alebo doplnkové krmivo. Celý návrat k zdravému mikrobiómu je takto efektívny , rýchlejší a vyriešený z pohodlia domova.

Podávanie probiotík má určité obmedzenia

Do podráždeného žalúdka nie je vhodné podávať ďalšie preparáty. Najskôr treba zistiť a odstrániť príčinu zvracania. Až zviera zase začne prijímať krmivo, potom je vhodné podporiť znovuvytvorenie kvalitného mikrobiómu prostredníctvom probiotík. “Kontraindikácou sú tiež ochorenia pečene, ľadvín, alebo napríklad cukrovka. Pri takto závažne chorých jedincoch už odporúčam posúdenie ošetrujúceho veterinárneho lekára a zloženie individuálnej kŕmnej dávky,” uzatvára veterinár Železný.

3 dôležité fakty o probiotikách

  • kombinujte ich svojim domácim maznáčikom s prebiotikami /fruktooligosacharidmi, tedada vlákninou/ - podporíte a predĺžite ich účinok
  • nepodávajte ich vážne chorému psovi bez konzultácie s veterinárom
  • je dôležité ich podávať vždy, keď dôjde k narušeniu normálneho stavu tráviaceho traktu zvieraťa /zvracanie, hnačka, liečba antibiotikami/
Máte ďalšie otázky, potrebujete iné informácie? Napíšte mi!

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.