PharmDr. Kamila Horníčková
Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Zdenka Morvai
Mgr. Ondřej Pleskot
Vaše zdravie je našou najvyššou prioritou. Počúvame vás a rešpektujeme vaše želania týkajúce sa starostlivosti o vaše zdravie. Či už potrebujete pomôcť s výberom správneho lieku, výživového doplnku alebo vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s konvenčnými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinkovou terapiou, Bachovými esenciami alebo homeopatiou.
Pavla HorákováV pracovných dňoch medzi 10. a 14. hodinou sa môžete s našimi lekárnikmi spojiť aj prostredníctvom online chatu.
V inom čase môžete našich lekárnikov kontaktovať prostredníctvom e-mailu- v tomto prípade očakávajte odpoveď v priebehu nasledujúcich 24 hodín (v pracovných dňoch).
Poradia vám nielen s konvenčnými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinkovou terapiou, Bachovými esenciami alebo homeopatiou.
Pavla HorákováV pracovných dňoch medzi 10. a 14. hodinou sa môžete s našimi lekárnikmi spojiť aj prostredníctvom online chatu.
V inom čase môžete našich lekárnikov kontaktovať prostredníctvom e-mailu- v tomto prípade očakávajte odpoveď v priebehu nasledujúcich 24 hodín (v pracovných dňoch).
Online sme každý
pracovný deň v 10-14 h
U novorodencov, malých bábätiek a dojčiat, ktoré ešte nie sú očkované, býva priebeh ochorenia najzávažnejší. Tieto deti ešte nevedia poriadne kašľať a záchvaty u nich môžu viesť k duseniu. Komplikáciou bývajú zápaly pľúc, encefalopatia, v najhoršom prípade aj úmrtie. Pri liečbe je zásadné podávanie antibiotík. Tie musia byť podané včas, ihneď v začiatkoch ochorenia. Antibiotiká zabránia množeniu a rastu baktérií, záchvaty kašľa ale nezmiernia. Ďalej je dôležitý dostatočný prísun tekutín a zvlhčovanie vzduchu, hlien prítomný v dýchacích cestách je možné odstrániť pomocou sprejov s morskou…
Najčastejším prejavom zápalu dutín je bolesť. Býva obvykle tupá a vychádza z oblasti hornej čeľuste, líc alebo čela. Oblasti nad dutinami môžu byť zvýšene citlivé na poklep alebo aj obyčajný dotyk. Problémy sú najvýraznejšie ráno, v priebehu dňa sa môžu postupne zlepšovať. Zhoršujú sa naopak pri náhlych zmenách polohy a tlaku, napríklad v ľahu alebo pri kašli. Ďalším sprievodným príznakom je upchatý nos. Chorí pritom môžu smrkať žlté alebo zelenkavé hlieny. So zápalom nosovej sliznice súvisí aj porucha čuchu a chuťového vnímania. Zápal dutín je sprevádzaný zvýšenou teplotou.
V prípade prechladnutia obličiek môžeme pozorovať zmeny v moči – môže mať iné sfarbenie, s prítomnou krvou, môže zapáchať a byť zakalený alebo napenený. Nutkanie na močenie môže byť častejšie, a to bez ohľadu na príjem tekutín. Moženie môže byť bolestivé. V prípade podozrenia na zápal chladničiek je nutné navštíviť lekára.
Leukocyty (biele krvinky) sú bežnou súčasťou krvi a spadajú medzi bunky imunitného systému. Ich prítomnosť v moči vzniká poškodením (napr. zápalom, karcinómom) filtračnej membrány v nefrónoch, ktoré normálne tieto krvné zložky do moču neprepúšťajú. Áno, niekedy môžu byť leukocyty v moči príznakom karcinómu prostaty alebo močového mechúra. Zároveň ale môžu leukocyty v moči znamenať aj zápal obličiek alebo zápal močového mechúra. Často môže byť prítomná okrem leukocytov aj krv v moči. Diagnózu po náleze leukocytov musí stanoviť lekár a podľa toho nastaviť adekvátnu liečbu.
Zápal nosohltana, čiže nazofaryngtitída, je vírusové ochorenie, kedy sa patogén cez sliznicu nosovej dutiny spoločne so vzduchom dostáva do buniek a nastáva jeho množenie. Pokiaľ dbáte o podporu imunity počas celého roka, tak si váš imunitný systém s vírusom veľmi rýchlo poradí. Pokiaľ je však vaše telo oslabené napríklad prekonanou chorobou alebo ide o mesiace, kedy sú veľké teplotné výkyvy, tak môže vírus preniknúť do ďalších tkanív a vznikne zápal. Ten sa prejavuje vodnatou nádchou, sliznica býva červenkastá a podráždená. Veľmi často býva tiež upchatý nos a dostavujú sa problémy s dýchaním…
Najvýraznejšími znakmi akútnej bronchitídy sú kašeľ a dráždenie ku kašľu. Medzi ďalšie príznaky patria: bolesť za hrudnou kosťou pri kašli, hustý hlien a jeho zvýšená produkcia, horúčka, bolesť hlavy alebo kĺbov, neobvyklé zvuky pri dýchaní (pískanie alebo sipot), dýchavičnosť. U postihnutých sa obvykle objavuje zároveň aj nádcha, chrapot alebo bolesť v krku, pretože často je zároveň prítomný aj zápal horných dýchacích ciest. Na tlmenie suchého kašľa sa používajú antitusiká. Ak prejde kašeľ do vlhkého produktívneho kašľa, je vhodné použiť lieky s obsahom ambroxolu. Pri tlmení kašľa…
V rôznych prípadoch sa líši množstvo a vzhľad krvi. Môžu sa s tým stretnúť muži aj ženy. Moč môže byť ľahko až sýto červený, dokonca môže mať farbu „čierneho čaju“ alebo sa v ňom môžu objaviť krvné zrazeniny. Krv v moči často sprevádza ďalšie príznaky, ako je bolesť v nadbrušku, pálenie pri močení, kŕče, zvýšená teplota alebo horúčka. Farba moču sa môže zmeniť aj bez prítomnosti krvi, napr. po konzumácii červenej repy, černíc alebo rebarbory sa môže zafarbiť do ružova. Farbu moču môžu zmeniť aj niektoré lieky.
Liečba lupusu je individuálna a závisí od závažnosti a prejavov ochorenia. Medzi bežné terapeutické prístupy patria: Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID): Používajú sa na úľavu od bolesti a zápalu kĺbov. Antimalariká: Lieky ako hydroxychlórochín pomáhajú kontrolovať kožné príznaky a únavu. Kortikosteroidy: Znižujú zápal, ale pri dlhodobom užívaní môžu mať vedľajšie účinky. Imunosupresíva: Lieky potlačujúce imunitný systém, používané pri závažnejších formách lupusu. Biologická liečba: Novšie terapie zamerané na špecifické časti imunitného systému. Je dôležité pravidelne konzultovať…
Pitie vody: Prvým krokom je zvyšovať hydratáciu. Vypite niekoľko malých dúškov vody, aby ste uvoľnili podráždený hrdlo a zriedili hlieny, ktoré by mohli dráždiť dýchacie cesty. Zvlhčovač vzduchu: Ak ste doma, zapnite zvlhčovač vzduchu. Vlhký vzduch môže pomôcť zmierňovať dráždenie v hrdle a uľahčiť kašeľ. Medový sirup alebo pastilky: Medový sirup alebo pastilky s medom môžu pomôcť upokojiť podráždený hrdlo a zmierniť kašeľ. Med má prirodzené upokojujúce vlastnosti. Cukor alebo med na upokojenie kašľa: Položte malý kúsok cukru alebo čajovú lyžičku medu na jazyk a nechajte ho postupne sa…
Pri akútnom zápale nosohltana je primárnym zdrojom infekcie práve nosohltan, kde sú bunky zasiahnuté patogénmi (vírusy, baktérie, toxíny). Na liečbu sa používajú nosné spreje na uvoľnenie nosových dutín, morská voda na prečistenie horných dýchacích ciest. Pokiaľ je súčasťou choroby aj horúčka, tak je vhodné nasadiť antipyretiká. Chronický zápal nosohltana býva až dôsledok nejakého iného ochorenia. Väčšinou ide o ochorenie horných a dolných dýchacích ciest (napr. bronchitída). V takom prípade je vhodné navštíviť lekára, aby určil presnú diagnózu a mohla byť nastavená optimálna liečba.
E-knihy, které reagujú na často diskutovaná témy.
Zobraziť e-knihy
Najskôr sa musíte prihlásiť.
Pre zaslanie nového hesla je nutné zadať e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri svojej registrácii. Na tento e-mail vám pošleme odkaz, pomocou ktorého si budete môcť zadať nové heslo.